Stanowisko wyczynowe składa się głównie z kosza wędkarskiego i osprzętu wokół niego. Postaram się w tym artykule omówić poszczególne elementy niezbędne przy łowieniu wyczynowym.
Kosz wędkarski, kombajn z platformą pod nogi
Podstawą każdego wyczynowego wędkarza będzie kosz wędkarski. Na rynku jest wiele modeli i każdy znajdzie coś dla siebie. Dla początkujących polecam zakup kosza używanego, którego ceny zaczynają się od ok. 300 zł. Nowe w granicach 500-600. Przy dużym eksploatowaniu i użytkowaniu polecam zakup czegoś trwalszego. Osobiście posiadam kosz Traper Champion i służy mi on drugi sezon. Wcześniej posiadałem Jaxon ale był mało stabilny. Co do samego kosza, posiada on 6 nóżek, zwykle o średnicy 25mm lub 36mm, które pozwalają nam na ustawienie siedziska na nierównym terenie. Każda z nóżek jest teleskopowa dzięki czemu ustawimy kosz np. na skarpie.
Kosz pozwala nam na utrzymanie porządku na stanowisku. Dokupić do niego można masę osprzętu jednak podstawą jest tutaj platforma boczna, na której umieścimy wszystkie niezbędne akcesoria, przynęty i zanęty potrzebne przy połowie tyczką, batem lub matchem.
Polecam platformę z parawnem, która chroni nasze przynęty przed słońcem lub deszczem.
Osobiście na platformie umieszczam tylko niezbędne rzeczy :
-wypychacz
-przynęty , głównie ochotka haczykowa, pinka, kaster. Nie kiedy również kukurydza i konopie.
-kuweta z zanęta do donęcania ( zwykle jest to ziemia/glina z jokersem )
-pudełko na przypony
Oczywiście podstawowym elementem będzie tutaj również siatka. Według przepisów powinna ona mieć conajmniej 3m długości oraz obręcz o średnicy 40 cm lub przekątną w przypadku prostokątnej 50 cm. Osobiście używam siatki prostokątnej, którą montuje pod nogami. Chyba nie muszę tu opisywać do czego służy. Ważnym dla mnie atutem jest to by siatka schła szybko, choć i tak przewożę ją w gumowanej torbie to zawsze suszę ją na słońcu po zawodach ( chyba, że warunki pogodowe na to nie pozwalają ).
Grzebienie służą nam do odkładania topów. Ich głównym zadaniem po za tym, że odkładamy tam topy, wędki itp. chronią również te elementy przed upadkiem, wiatrem itp.
Rolki do tyczki również są niezbędne. Służą nam do wyjeżdżania i cofania tyczki. Jeżeli chodzi o kształt rolek to występują rolki typu “U” , “W” i “V”. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Nie kiedy stosujemy pokrowiec, jeżeli nachylenie terenu na to pozwala. Ma to swoje zalety, ponieważ nie musimy się martwić, że nie trafimy tyczką, ponieważ z reguły jest szeroki. Osobiście stosuję rolki typu V oraz U. Przy nachyleniu stosuje rolki typu V, a przy równym terenie typ U. Gdy łowię na 13m stosuję obydwie rolki.
Platformy używam tak często jak tylko się da. Zwykle stosujemy ją przy na prawdę ciężkich warunkach nad wodą, gdy mamy kamienie, beton itp. jednak ja zwykle zawsze ją ustawiam. Łatwiej ją ustawić niż kosz oraz jest stabilniejsze ( takie jest moje odczucie ). Po za tym, mamy w sumie do dyspozycji 10 nóg ( 6 kosz + 4 platforma ) dzięki czemu możemy dołożyć więcej akcesoriów.
Balkon odciąża nasz kręgosłup i pozwala na odłożenie tyczki celem np. donęcenia czy nęcenia wstępnego. Również przydaje się do wspomagania sobie przy podbieraniu ryby podbierakiem.
Na koniec siateczka bądź klips do odkładania tyczki. Montujemy je na fajce.
Na koniec dodam od siebie, że nie ważne ile by się miało sprzętu to liczą się umiejętności i wiedza. Nie kiedy ktoś siedzący na wiaderku z bacikiem złowi więcej ryb niż ktoś ze sprzętem za 10 tyś. Sprzęt ma na celu pomóc nam w organizacji samego stanowiska i starajmy się to wykorzystywać.
Pozdrawiam